Nákupní košík
Celkem: 0,- Kč
 


Než se v devatenáctém stole-
tí v českých zemích rozšířil zvyk strojení stromečku, již zde dávno byl jiný vánoční zvyk – stavění betlému. Hlavní motiv, narozený Ježíš s Marií a Josefem, doplňovaly další biblické postavy, průvod Tří králů, andělé, pastýři, ovce. Pro ně lidová fantazie vytvářela „Svatou zemi“ a k chlévu s radostnou novinou putovaly celé zástupy darovníků. Výrobou betlémů byly proslulé některé oblasti, například Králicko, odkud putovaly  figurky  na  předvá-
noční trhy po celé zemi. Bývalo zvykem každý rok nějakého toho daráka přikou-
pit, betlém nějak rozšířit. V mnohých domácnostech pak zabíral značnou plochu. Na stavění betlému v dětství mnozí vzpomínají jako na jeden z nejvýraznějších okamžiků Vánoc.

Při výrobě  betlémů se  uplat-
ňovaly rozličné suroviny, vedle dřeva to byl hlavně pa-
pír, ale i hlína, sádra, sláma, pekly se z perníku, tedy z materiálů s různou trvanlivo-
stí. Vzácněji se odlévaly z cínu, někdy nazývaným „stříbro chudých“. 

Cínový betlém splňuje vysoké nároky, vedle trvanlivosti a dekorativnosti – ať v malované či patinované verzi - je to v dnešní době i důležitá nenáročnost na prostor. Své příznivce nachází nejen mezi sběrateli, kteří si každý rok doplňují kolekci o nové postavičky, ale i mezi těmi, kdo si chtějí prožít Vánoce ve všech rovinách. V neposlední řadě je ceněným dárkem, a podle zkušeností nejen pod stromečkem. Dlouhá praxe ukazuje, že v nejedné domácnosti zůstává cínový betlém ve vitrínce vystaven po celý rok.

--------------------------------------
ČLÁNEK:
Den v cínovém království
Výčepní list
--------------------------------------

Betlémy Nákupní řád Informace a kontakty

 

 

Uměleckou hodnotu a pečlivé zpracování figurek dokládá i účast na mnoha mezinárodních výstavách ve Veroně, Zürichu, Mnichově, Norimberku a na výstavě „Betlémářské umění 20. stol.“ v Hradci Králové. Kromě výstav však učarovaly cínové figurky z malé dílny v Hunčovských horách hlavně nespočtu různých lidí mimo výstavní síně. Pokud se i Vám figurky líbí, můžete se o nich také něco dozvědět. Například ve článku s příznačným názvem "Den v cínovém království" od Antonína Tichého, z něhož je i následující výňatek:

"Kdo z laskavých čtenářů dočetl až sem, věz, že ne všecko je apríl. Petr Rýgr je sice recesista par excelence, ale jinak dobrák od kosti a jeho cínové výtvory, byť jakkoli snové, jsou skutečné, jako že se Tonda jmenuju." ..přečíst článek

 

Mimo jiné nás opětovně požádal hotel Hilton v Praze o vystavení cínových betlémů na jeho předvánočních a vánočních akcích, kde sklidily obrovský obdiv. Mimo to putují na žádosti pořadatelů po výstavách a zámcích z různých koutů republiky.

 

Zabalení a doručení

Betlém Vám dodáme zabalený v originální krabičce z přírodního materiálu, která Vám každoročně poslouží k jeho uchování do příštích Vánoc. Krabička je rovněž jako betlém domácí výroby a navržená speciálně pro betlémy Petra Rýgra. Její design dotváří logo s podpisem vyražený stříbrnou ražbou. Sama krabička vystlaná dřevitou vlnou má tedy dekorativní charakter, a pokud se rozhodnete betlém někomu věnovat, není nutné ho nijak dál balit a zdobit.

Pokud Vás i tak tlačí předvánoční shon, můžeme odeslat betlém přímo na adresu obdarovaného, stačí, když v objednávkovém formuláři vyplníte jinou adresu příjemce a platební podmínky (platba na účet předem) Vám zašleme na Váš e-mail. Do poznámky můžete uvést osobní vzkaz, který k balíčku rádi připojíme. Pokud to bude v našich možnostech, postaráme se samozřejmě o to, aby Váš dárek dorazil před Vánoci, pokud to již z časových důvodů nebude možné, budeme Vás informovat a domluvíme se s Vámi. Normální dodací lhůta je u nás však 1-2 pracovní dny, nejpozději 4 pracovní dny od potvrzení objednávky.

 

Osobní odběr

Betlém si v případě zájmu můžete po domluvě vyzvednout přímo na Přibyslavi 36 u Nového Města nad Metují, případně nechat standardně zaslat.

NOVĚ jsou betlémy dostupné i v Čechově 34, Praha 7 - Letná. Obě místa lze k vyzvednutí využít po předchozí domluvě, kontakty naleznete zde.

 

 

Štítek pravosti

Originalitu výrobku a jeho český původ dokládá ozdobný certifikátek na spodu krabičky, kde najdete všechny potřebné informace a kontakty . Pokud pořizujete betlém jako dárek, může se z něj obdarovaný ve stručnosti dozvědět, že dostal tradiční stoprocentně ruční český výrobek z dílny Petra Rýgra. Certifikátek dokresluje tradiční vzhled balíčku a činí ho tak nezapomenutelným dárkem pro Vás či  Vaše blízké.

 

Vánoční dárek

Svatá rodinka s darovníky patří mezi tradiční symboly Vánoc a pěkný cínový betlém může být skvělý vánoční dárek pro Vaši rodinu, i pro Vaše přátele. Jedinečnost zaručuje i to, že betlém Petra Rýgra není masovým zbožím, které je k dostání na každém rohu, ale jedná se o ručně odlévané a malované cínové figurky z malé dílny v Hunčovských horách. Betlém je zabalený do originální krabičky se stříbrnou ražbou vystlanou dřevitou vlnou a není ho tedy třeba nijak dál balit a zdobit, stačí ho pouze položit pod stromeček.

Pokud Vás i tak tlačí předvánoční shon, nebo to okolnosti vyžadují, můžeme odeslat betlém přímo na adresu obdarovaného, stačí, když v objednávkovém formuláři vyplníte jinou adresu příjemce a platební podmínky (platba na účet předem) Vám zašleme na Váš e-mail. Do poznámky můžete uvést osobní vzkaz, který k balíčku rádi připojíme.

 

Historie cínařství

Historie zpracování cínu je dlouhá a i zde platí „už staří Římané…“. Vedle předmětů liturgických byly odlévány i předměty užitkové, talíře, konvice. Někde od šestnáctého století se setkáváme i s cínovými hračkami, miniaturami nádobí i figurkami.

Prvotně se figurky odlévaly do forem vyrytých do břidlice, později zhotovovaných i z kovu. Ty umožňovaly odlévání plochých nebo poloplastických motivů. Dnes se používají moderní silikonové materiály, které umožňují odlévat složité plastické motivy. To je však jediný pokrok v jinak tradiční výrobě. I nadále se musí forma k odlévání dobře připravit, zvolit optimální odlévací směs, teplota. A zpracování odlitku je stejně pracné jako kdysi. Odstranit nálitky, očistit šev vzniklý dělící rovinou formy, zabrousit podstavec. Někdy se figurky skládají z více dílů, ty je nutné spájet dohromady. Pak jsou připraveny buď pro patinování a leštění nebo malování. Dříve se malovalo fermeží s různobarevnými pigmenty, dnes používáme zdravotně nezávadné barvy. Znalost řemesla, pečlivost při výrobě i při následném zpracování je předpokladem dobrého výrobku.