Nákupní košík
Celkem: 0,- Kč
 


Než se v devatenáctém stole-
tí v českých zemích rozšířil zvyk strojení stromečku, již zde dávno byl jiný vánoční zvyk – stavění betlému. Hlavní motiv, narozený Ježíš s Marií a Josefem, doplňovaly další biblické postavy, průvod Tří králů, andělé, pastýři, ovce. Pro ně lidová fantazie vytvářela „Svatou zemi“ a k chlévu s radostnou novinou putovaly celé zástupy darovníků. Výrobou betlémů byly proslulé některé oblasti, například Králicko, odkud putovaly  figurky  na  předvá-
noční trhy po celé zemi. Bývalo zvykem každý rok nějakého toho daráka přikou-
pit, betlém nějak rozšířit. V mnohých domácnostech pak zabíral značnou plochu. Na stavění betlému v dětství mnozí vzpomínají jako na jeden z nejvýraznějších okamžiků Vánoc.

Při výrobě  betlémů se  uplat-
ňovaly rozličné suroviny, vedle dřeva to byl hlavně pa-
pír, ale i hlína, sádra, sláma, pekly se z perníku, tedy z materiálů s různou trvanlivo-
stí. Vzácněji se odlévaly z cínu, někdy nazývaným „stříbro chudých“. 

Cínový betlém splňuje vysoké nároky, vedle trvanlivosti a dekorativnosti – ať v malované či patinované verzi - je to v dnešní době i důležitá nenáročnost na prostor. Své příznivce nachází nejen mezi sběrateli, kteří si každý rok doplňují kolekci o nové postavičky, ale i mezi těmi, kdo si chtějí prožít Vánoce ve všech rovinách. V neposlední řadě je ceněným dárkem, a podle zkušeností nejen pod stromečkem. Dlouhá praxe ukazuje, že v nejedné domácnosti zůstává cínový betlém ve vitrínce vystaven po celý rok.

--------------------------------------
ČLÁNEK:
Den v cínovém království
Výčepní list
--------------------------------------

Betlémy Nákupní řád Informace a kontakty

 

Petr Rýgr se výrobou cínových betlémů zabývá už od roku 1988. Od té doby betlém našel mnoho spokojených zákazníků, kteří jím obdarovávají své známé jako vánočním dárkem, či si betlém sami opatřují jako vánoční dekoraci.

Uměleckou hodnotu a pečlivé zpracování figurek dokládá i účast na mnoha mezinárodních výstavách: ve Veroně, Zürichu, Mnichově, Norimberku a na výstavě „Betlémářské umění 20. stol.“ v Hradci Králové. V poslední době i na akcích hotelu Hilton v Praze.

Ručně odlévané, malované a patinované cínové figurky jsou skutečné sběratelské kousky. Svoji sbírku si můžete rozšiřovat o nové betlémské figurky, které vznikají každoročně před Vánocemi a o kterých Vás po zakoupení betlému budeme rádi informovat. Na své si přijdou milovníci malovaných figurek stejně jako vyznavači modernějšího designu, neboť betlém existuje ve dvou formách: malované a patinované.